środa, kwietnia 19

Czy masz prawo zmienić zdanie? Czyli troszkę o asertywności.Zmiana zdania

Czasem wydaje nam się, że jesteśmy już na tyle dojrzali, że zmiana zdania po prostu nam nie wypada. Że powinniśmy mieć już jasno określone cele i dokładnie wiedzieć co chcemy robić. Dodatkowo sądzimy, że powinniśmy mieć wyrobione zdanie na każdy temat i tego zdania się trzymać. Ja uważam zupełnie inaczej, ale nie zawsze tak było.

Czy mamy prawo zmieniać zdanie?

Czytając to pytanie, odpowiedź wydaje się być oczywista. Jasne, że mamy. Ale analizując swoje życie, często okazuje się, że nie do końca sami w to wierzymy. Założyliśmy, że wiemy czym chcemy się zajmować, że wiemy czego oczekujemy od życia i nagle po całym wysiłku jaki w to włożyliśmy, czujemy, że to jednak nie to. I co się wtedy dzieje? Nie łatwo jest rzucić wszystko, ale najtrudniej jest powiedzieć innym, że jednak trochę się pomyliliśmy, że właściwie to chcemy spróbować czegoś innego. Niestety zdarza się tak, że ktoś przez strach związany z reakcją innych po prostu nic nie zmienia, mimo tego, że nie czuje się szczęśliwy. A zmiana zdania jest jedyną drogą, do tego, żeby być szczęśliwym! Musimy spróbować wielu rzeczy, żeby wykluczyć te, które nas nie interesują. Nie ma innej drogi.

Czy możemy zmieniać nasze poglądy?

Osobiście uważam, że jeżeli ktoś nigdy nie zmienia poglądów na świat, to naprawdę źle. Całe życie się uczymy, dowiadujemy się nowych rzeczy, patrzymy na sytuacje z każdej strony i naprawdę nic dziwnego, że zmieniamy zdanie na pewne tematy. To bardzo dobrze, że potrafimy obserwować rzeczywistość i konfrontować swoje poglądy z kimś innym a w przypadku kiedy, nasze poglądy nie pasują już do tego, co naprawdę myślimy potrafimy je przekształcić.

Asertywność-klucz do sukcesu

Pamiętajmy o tym, że to zawsze jest nasze życie, zastanówmy się nad tym co nas powstrzymuje i jeżeli jest to fakt, że innym nasze zmiany mogą się nie spodobać, to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy chcemy by szczęśliwi byli wszyscy po za nami?  Mamy prawo do wyrażania własnego zdania, ale również do jego zmiany
Czym jest asertywność? To nie tylko umiejętność "grzecznego" odmawiania. To przede wszystkim zdawanie sobie sprawy z tego, że możemy jasno i otwarcie wyrazić swoje poglądy, plany i przemyślenia na każdy temat, w sposób, który nikogo nie rani i nie krzywdzi. Asertywność to korzystanie z tej wiedzy, wiemy, że mamy prawo do decydowania o sobie, więc nie mamy problemu z reakcją innych na nasze decyzję. 

Każdy z nas ma opory przed podejmowaniem ryzyka, zaczynaniem wszystkiego od nowa, wiec naprawdę nie warto dokładać sobie jeszcze obaw o to, jak inni na to zareagują. Szukajmy tego co kochamy robić, zbierajmy informację z wielu źródeł, wybierajmy to co nam się podoba i decydujmy z czym się zgadzamy a z czym nie. Bez zmian nie możemy się rozwijać a bez rozwoju cały czas będziemy stać w miejscu. 
Kasia Chudziak Web Developer

Morbi aliquam fringilla nisl. Pellentesque eleifend condimentum tellus, vel vulputate tortor malesuada sit amet. Aliquam vel vestibulum metus. Aenean ut mi aucto.

1 komentarz:

  1. Tylko głupcy sie nie zmeniają. Postęp wymaga zmian, również ten umysłowy. Oprócz tego jak każda kobieta czasem lubię zmienic zdanie w ostatniej chwili :)

    OdpowiedzUsuń